Nie jest niczym szczególnie dziwnym, że każda kobieta marzy o gładkiej, atrakcyjnie prezentującej się skórze, którą na dodatek łatwiej jest pielęgnować. Niemniej jednak tego rodzaju kobiece marzenia ciężko jest zrealizować. Gładka skóra to konieczność ciągłej depilacji. Włoski mają skłonność do szybkiego odrastania, co znacznie zaburza kobiecą wizję jedwabistej skóry.
Na pomoc zdesperowanym i sfrustrowanym kobietom przychodzi depilacja woskiem, która jest jednym ze sposobów na uzyskanie trwalszego i bardziej zadowalającego efektu depilacji. Jakie wady i zalety ma depilacja woskiem? Komu jest ona najbardziej polecana, a kto powinien jednak z niej zrezygnować?
Depilacja woskiem, usuwanie owłosienia – przebieg zabiegu
Zabieg depilacji woskiem polega na usuwaniu zbędnego owłosienia za pomocą rozgrzanego wosku. Włoski usuwa się energicznie wraz ze zdarciem zaschniętego już plastra z woskiem z powierzchni skóry. Włoski usuwane są wówczas razem z cebulkami, co prowadzi do tego, że odrośnięcie zajmuje im o wiele więcej czasu. Przykładowo: depilacja za pomocą maszynki nigdy nie prowadzi do usunięcia cebulki włosa. Włoski przycinane są jedynie przy samej powierzchni skóry. Odrastają one wówczas błyskawicznie jeszcze silniejsze niż przedtem.
Natomiast usunięcie cebulki włosa powtarzane systematycznie poprzez regularną depilację woskiem osłabia włosy i sprawia, że wyrastają one coraz słabsze i rzadsze. Podczas takiego zabiegu wosk nakładany jest na konkretną partię ciała (nogi, pachy, okolice bikini, a nawet wąsik nad górną wargą) zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. To pozwala woskowi na dokładne oblepienie wszystkich włosków, aby potem łatwiej było je wyrwać „z korzeniami”.
Jakie zalety ma zabieg depilacji woskiem?
Przede wszystkim – ten rodzaj depilacji przynosi naprawdę długotrwałe efekty. Szacuje się, że jeden zabieg pozwala cieszyć się gładką skórą na okres od 2 do 5 tygodni. Oczywiście efekt ten zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj naszych włosków, tempo ich wzrostu. A im częściej korzystamy z zabiegu, tym bardziej osłabiamy włoski, co w konsekwencji prowadzi do wolniejszego ich wzrostu. Kolejną zaletą depilacji woskiem jest jej ogólnodostępność. Zabieg nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Korzystać z niego mogą mężczyźni i kobiety w dowolnym wieku.
W przypadku mężczyzn korzystanie z depilacji woskiem nie jest absolutnie powodem do wstydu. Jest to wśród nich coraz bardziej popularna metoda walki ze zbędnym owłosieniem pleców lub ramion czy klatki piersiowej.
Co więcej, efekt zabiegu jest długotrwały, ale i natychmiastowy! Powodem jest specyfika depilacji woskiem, która oprócz usuwania włosków działa jak rodzaj peelingu na naszą skórę, pozbawiając ją martwego, zrogowaciałego naskórka. Tak więc depilacja woskiem odsłania naszą nową, młodą warstwę naskórka, co tylko sprzyja wyglądowi naszych gładkich, jedwabistych w dotyku nóg.
Wielu dermatologów odradza swoim pacjentom depilację za pomocą maszynek i poleca depilację woskiem. Dlaczego? Wiele osób używających błyskawicznych maszynek do golenia boryka się z problemem podrażnienia, zaczerwienienia skóry, a nawet wrastających włosków. Depilacja woskiem pozwala pozbyć się tego problemu na rzecz zdrowej i atrakcyjnie wyglądającej skóry.
Jakie wady ma zabieg depilacji woskiem?
Po pierwsze: należy powiedzieć wprost, że depilacja woskiem to zabieg bardzo bezpieczny, polecany nawet osobom posiadającym skórę wrażliwą. W dzisiejszych czasach każda kobieta i coraz więcej mężczyzn decyduje się na depilację konkretnych partii ciała. W związku z tym warto depilować skórę korzystając z metod polecanych i bezpiecznych. Niemniej jednak, zabieg depilacji woskiem spełnia te warunki jeśli jest przeprowadzony przez osobę doświadczoną, a nie przez nas samych, w domowym zaciszu. Jedynie wizyta w wyspecjalizowanym salonie kosmetycznym gwarantuje nam, że zabieg depilacji będzie przeprowadzony fachowo, bezpiecznie i możliwie bezboleśnie.
Dlaczego nie warto samemu przeprowadzać na sobie depilacji woskiem? Obawa przed bólem może prowadzić do tego, że zbyt wolno oderwiemy wosk od powierzchni skóry. To z kolei prowadzić może do przerwania ciągłości naskórka i powstawania ran! Co więcej, nakładając wosk należy pamiętać o nakładaniu go zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Jedynymi przeciwwskazaniami do korzystania z depilacji woskiem są: rozszerzone naczynia włosowate bądź żylaki lub po prostu alergia na wosk. Również stany zapalne i ropne skóry, a także zapalenie mieszków włosowych wykluczają wykonanie zabiegu depilacji woskiem. Włosy depilowane nie mogą być zbyt krótkie, ich idealna długość wynosi od 5 do 10 milimetrów. Ostatnim przeciwwskazaniem do zabiegu jest depilacja skóry, która była poddawana niedawnej ekspozycji na słońce i promieniowanie UV.
Z jaką częstotliwością należy powtarzać zabieg depilacji woskiem?
Najczęściej mówi się, że depilacja woskiem powinna być wykonywana co miesiąc, aczkolwiek nie jest to dla nikogo niespodzianką, że jest to tylko ogólny wyznacznik. To, z jaką częstotliwością potrzebujemy powtarzać taki zabieg zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań, bowiem u każdego z nas włosy odrastają z różną szybkością. Najczęściej w związku z tym zabieg muszą powtarzać osoby ciemnowłose. Na ich skórze ciemne kropki – czyli sygnał, że włoski zaczynają odrastać – pojawia się bardzo szybko.