Konsultacja z lekarzem wyspecjalizowanym w dziedzinie medycyny estetycznej jest konieczna za każdym razem gdy w grę wchodzi zabieg z toksyny botulinowej. Specjalista powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem. Ma to na celu wykrycie ewentualnych czynników, które wykluczają wykorzystanie tego typu zabiegu oraz ustalić jaki ma być jego dokładny cel. Zadaniem tego wywiadu jest doprowadzenie do tego, aby pacjent miał zapewnione pełne bezpieczeństwo dla własnego zdrowia oraz aby był w pełni zadowolony z rezultatu.
Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki lekarz musi odpowiednio wyliczyć jaką dawkę zastosować, aby była najodpowiedniejsza dla pacjenta. Samo wstrzykiwanie odbywa się poprzez mikroigłę dzięki której botoks wprowadzany jest do mięśni znajdujących się tuż pod skórą.
Nie należy obawiać się bólu – dzięki użyciu odpowiedniego znieczulenia miejscowego pacjent właściwie nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu. Sam zabieg nie jest bardziej uciążliwy niż ugryzienie komara. Tak twierdzą sami pacjenci. Jeśli pacjent sobie tego zażyczy, jeszcze przed samym zabiegiem zaaplikujemy jego skórze specjalny znieczulający krem z lidokainą.
W jakich sytuacjach stosowana jest toksyna botulina, czyli botoks
Popularny botoks (oficjalna nazwa: toksyna botulinowa) jest środkiem dzięki któremu możemy pozbyć się zmarszczek, wyeliminować zwiększoną potliwość ciała, zgrzytanie zębami i uciążliwe migreny. Kolejnym zastosowaniem botoksu może być korekta brwi.
Toksyna botulinowa do świetny sposób na odświeżenie swojego wyglądu. Dzięki niej twoja twarz może nabrać pogodnego wyglądu, a wszelkie wady estetyczne związane z ciężkim trybem życia zostaną ukryte przed światem.
Iniekcje botoksowe doprowadzą do przemodelowania twarzy, lub – jak zostało wspomniane – naprawią niekorzystny wygląd brwi, jeśli tego zażyczy sobie pacjent.
Jak wyglądają rezultaty zastrzyków z toksyny botulinowej.
Botoks w sposób naturalny hamuje wydzielanie się acetylocholiny. Jest to substancja, która przenosi sygnały między neuronami naszego ciała. Doprowadza to do tego, że nasze mięśnie pozbawiane są chorobliwej kurczliwości. Nie należy się obawiać – proces ten jest zupełnie bezpieczny oraz możliwy od odwrócenia.
Oprócz korekty brwi oraz likwidacji zmarszczek zabieg przy użyciu toksyny botulinowej może nam pomóc z problemami takimi jak na przykład:
- lwia zmarszczka,
- zmarszczki poprzeczne czoła,
- zmarszczki palacza,
- zmarszczki królicze,
- zmarszczki pod oczami,
- kurze łapki.
Dodatkowo może on pomóc nam w wyeliminowaniu silnych migren, poprzez wspomniane powyżej zmniejszenie chorobliwej kurczliwości mięśni. Kolejny przypadek, gdzie zastosowanie botoksu może być pomocne to szczękościsk, będący efektem zbyt intensywnego wysiłku wykonywanego przez mięśnie żwaczy.
Toksyna botulinowa pomaga pozbyć się wstydliwego problemu jakim jest nadmierna potliwość ciała. Osiąga się to wpływając na samą działalność gruczołów potowych.
Ile trwa zabieg iniekcji botoksu.
Wstrzykiwanie zajmuje specjalistom od 15 do 30 minut. Zależy to w głównej mierze od tego jaki obszar ma zostać poddany zabiegowi.
Rekonwalescencja po iniekcji
Zabiegi w przypadku których w grę wchodzi botoks nie zmuszają pacjentów do utrudniającej życie rekonwalescencji. Niemal natychmiast po wyjściu z kliniki pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć. Zaleca się, aby w ciągu doby od zakończenia zabiegu nie spożywać napojów alkoholowych. Nie wskazana jest także nadmierna aktywność fizyczna.
Dla bezpieczeństwa przez 2 tygodniu lepiej nie chodzić do sauny, do solarium ani w żaden inny sposób nie doprowadzać do ogrzania okolic ciała w których był wstrzykiwany botoks. Może się wówczas pojawić niedogodność w postaci siniaka, która jednak powinien w ciągu kilku kolejnych dni sam się wchłonąć, nie pozostawiając po sobie śladu.
Ile czasu trwać będą efekty wynikające z zastosowania botoksu?
Po 4-12 miesiącach od zabiegu zaczynają tworzyć się nowe połączenia i zakończenia nerwowo-mięśniowe, których rozrost był przez ten czas powstrzymywany poprzez działanie toksyny botulinowej. Dopiero po 4-6 miesiącach mogą pojawić się ponownie problemy ze zmarszczkami. Jeszcze dłużej botoks pomoże nam z problemami związanymi z nadmierną potliwością, bowiem ta może powrócić po 9 miesiącach, lub nawet po roku czasu.
Kiedy lepiej wstrzymać się przed zabiegiem
Botoks to substancja która cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Lista sytuacji w których jego stosowanie jest niewskazane nie jest szczególnie długa.
Choroby oraz anormalne okresy życia w przypadku których nie zaleca się stosowania botoksu to na przykład:
- okres ciąży i karmienia dziecka,
- osłabiona krzepliwość krwi (np. hemofilia),
- zaburzenia w przenoszeniu impulsów między nerwami, a mięśniami (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- choroby typu nerwowo-mięśniowego wywoływane przez geny,
- alergia na jeden lub więcej składników produkty,
- miejscowe zakażenia skóry,
- stosowanie (aktualne lub w mniej niż tydzień przed zabiegiem) wymienionych środków leczniczych: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna,pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy.